Kiedy są imieniny Andrzeja?

Andrzej obchodzi swoje imieniny piętnaście razy w roku. Jego najpopularniejsze święto, to oczywiście 30 listopada, czyli Andrzejki. Tą właśnie datę uważa się za dzień śmierci św. Andrzeja Apostoła. Andrzejki najhuczniej obchodzi się w Szkocji, jako że św. Andrzej jest patronem tego kraju. Na fladze państwa widnieje nawet krzyż w kształcie litery X, na którym umarł pierwszy apostoł. Druga ważna data imienin Andrzeja, to 16 maja, dzień, w którym umarł św. Andrzej Bobola, patron Polski. Pozostałe dni, to: 6 stycznia, 19 stycznia, 26 stycznia, 2 lutego, 4 lutego, 12 kwietnia, 27 kwietnia, 13 maja, 15 maja, 17 maja, 25 maja, 29 maja, 30 maja, 3 czerwca, 4 lipca, 12 lipca, 13 lipca, 16 lipca, 21 lipca, 4 sierpnia, 19 sierpnia, 29 sierpnia, 20 września, 23 września, 17 października, 20 października, 1 listopada, 10 listopada, 24 listopada, 28 listopada i 10 grudnia.

Imieniny obchodzi się w dniu świętej lub błogosławionej osoby, której imię nosimy. Zdarzają się też dni tradycyjnie przypisane danemu imieniu. Zwyczaj obchodzenia tego święta zdobył szczególną popularność w Polsce (choć dzisiaj powoli traci na ważności), z wyjątkiem niektórych jej regionów, mianowicie Śląska i Kaszub. Pod wpływem polskich imigrantów znaczenie tego dnia wzrosło nieco w Anglii, gdzie istnieje coś takiego, jak „name day”. Nie każda jednak osoba je obchodzi, ponieważ czasem rodzice wybierają dla dziecka imię, którego nie ma na liście świętych. Imieniny mają też w Hiszpanii i Ameryce Południowej, gdzie istnieje el Dia del Santo, czyli dzień świętego, którego imię zostało nam nadane. Inne kraje praktykujące ten zwyczaj, to Bułgaria, Czechy, Grecja, Szwecja, Łotwa i Węgry. W Szwecji lista imienin ustalana jest przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk. W Niemczech natomiast mamy Namenstag, który swego czasu był tak samo ważny jak urodziny. Dziś imieniny są tam popularne w bardziej katolickich regionach, czyli na południu i zachodzie Niemiec.W przypadku kiedy na jedno imię przypada więcej niż jeden święty, zwyczajowo świętuje się dzień najbliższy urodzinom.

Dziś imieniny nie są już tak popularnym świętem jak kiedyś. O wiele bardziej ważniejszym dniem jest indywidualne święto każdego człowieka, czyli urodziny. Hucznie obchodzone są tylko dni najważniejszych patronów.