Popularne wróżby

Andrzejkowy wieczór to okazja do świetnej zabawy, podczas której nie można się nudzić. Poniżej kilka popularnych wróżb. Ich różnorodność jest oczywiście znacznie większa, jednak opisać ich wszystkich tutaj nie sposób.

Lanie wosku jest bez wątpienia najbardziej rozpowszechnionym sposobem przepowiadania przyszłości. Często robi się to za pomocą klucza, który symbolizuje życiowe tajemnice. Dawniej do tej wróżby używano ołowiu z czasem jednak zastąpiono go woskiem, który łatwiej się leje. Do zabawy przygotowujemy odpowiednią ilość zimnej wody, świece i klucz. Wosk lejemy przez dziurkę od klucza tak, by na wodzie powstała płaskorzeźba. Nie należy jej dotykać dopóki nie będzie gotowa. Kiedy wosk zupełnie zastygnie wyciągamy go z wody i trzymamy między świecą a ścianą tak, by powstał na niej cień. Interpretujemy wróżbę na podstawie kształtu, jaki uzyska. Może to być twarz przyszłego partnera, lub zawód, jaki będziemy wykonwywać w przyszłości.

Kolejna zabawa to ustawianie butów. Jest to bardzo prosta wróżba. Buty zdjęte z lewej nogi układamy jeden za drugim z jednego końca pokoju na drugi. But, który znajduje się na końcu rzędu przekładamy na początek i tak w kółko. Właścicielka buta, który pierwszy dotknie czubkiem progu, pierwsza stanie na ślubnym kobiercu.

Inna znana wróżba polega na zalewaniu wodą karteczek z marzeniami. Czystą kartkę tniemy na 13 części. Na sześciu z nich zapisujemy swoje marzenia, resztą pozostawiamy pustą. Następnie układamy je na dnie miski i zalewamy je wodą. Marzenie na karteczce, która jako pierwsza wypłynie na wierzch, zostanie spełnione. Jeśli pierwsze wypłyną puste kartki, trzeba będzie na spełnienie pragnienia nieco poczekać.

I kolejny sposób na poznanie przyszłości, czyli wróżenie z obierek. Każda uczestniczka dostaje jednakowej wielkości jabłko. Zadaniem jest obranie go w taki sposób, by uzyskać jak najdłuższą obierkę. Dziewczyna której się uda, będzie miała najdłuższy związek ze swoim partnerem. Następnie każda panna bierze swoją obierkę i wyrzuca ją za plecy. Kształt litery alfabetu, którą przyjmie ostrużyna, będzie pierwszą literą imienia przyszłego ukochanego.