Znaczenie imienia

Imię to wywodzi się najprawdopodobniej z greckiego słowa andreios, czyli męski, odważny. W rodzimym języku brzmi ono Andreas i jest ono zdrobnieniem imion zawierających słowo aner. Od dawna jest bardzo popularne w całej Europie. W Polsce zaczęto go używać mniej więcej od momentu przyjęcia chrześcijaństwa. Z czasem nabrało słowiańskiego brzmienia w miarę przystosowywania go do fonetyki języka polskiego. Wariantów imienia mamy sporo, aczkolwiek większość już dawno wyszła z użycia. Są to m.in.: Andrzej, Ondrzej, Jędrzej, Andrzysz. Mamy także zdrobnienia: Andrzejek, Jędrek, Jędruś, Jędrzejek, Ondrysz, Ondrzejek, Ondraszek. Swego czasu istniała także żeńska odmiana tego imienia – Andrzeja. Dzisiaj jednak nie jest ona używana. Jest za to mnóstwo pochodnych nazwisk, np.: Jędrusiewisz, Andrzejewski, Jędrusik, itd. Świętych noszących to imię jest bardzo wiele. Nic dziwnego, że zyskało taką popularność w całym chrześcijaństwie.

Imię Andrzej nosi osoba zdecydowana i niezależna, która wie czego chce i nie boi się podejmowania decyzji. Nie traci czasu na wahania, jest pewna swoich wyborów. Urodzony przywódca, umie inicjować i przeprowadzać różne działania. Ma żywe usposobienie, bywa nerwowy i nadpobudliwy ale jest także obdarzony zdolnością do refleksji i przyznania się do błędu. Jest wierny i umie opiekować się innymi, rodzina przez niego stworzona może uchodzić za wzór do naśladowania. Dba bowiem o to, by być dobrym ojcem i przekazać swoim dzieciom odpowiedni stosunek do życia. Często bywa osobą optymistyczną z ogromnym pokładem energii. Łatwo rozróżnia co dobre a co złe. Andrzeje miewają też osobowość nieco tajemniczą. Może to mieć związek z cyfrą 7, która jest przypisywana temu imieniu i oznacza m. in. mistyczne zainteresowania. To imię tych, którzy instynktownie wiedzą jak żyć i jaką drogę obrać.

Za opiekuna wszystkich osób noszących to imię uznaje się Słońce. W dawnych czasach było ono oznaczane symbolem X a taki właśnie kształt miał krzyż, na którym umarł święty Andrzej Apostoł. Dlatego też imię to wiąże się ze Słońcem.