Znane osoby noszące to imię

Mężczyzn o imieniu Andrzej nosi wielu znanych ludzi. Oto lista kilku najpopularniejszych w Polsce Andrzejów.

Andrzej Wajda – jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych. Urodzony 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Pochodził z rodziny inteligenckiej, jednak po śmierci ojca w Katyniu, stała się rodziną robotniczą. Kończył studia na Akademii Sztuk Pięknych, potem Łódzkiej Akademii Filmowej. Współtwórca Polskiej Szkoły Filmowej a także senator I kadencji. Laureat wielu odznaczeń i nagród, w tym honorowego Oscara od amerykańskiej Akademii Filmowej za całokształt twórczości. W 2011 roku kawaler Orderu Orła Białego.

Andrzej Grabowski – urodził się 15 marca 1952 roku w Chrzanowie. Znany i lubiany aktor filmowy i teatralny, także kabareciarz. Kończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Szczególną popularność dała mu rola Ferdynada Kiepskiego w serialu Świat według Kiepskich. Występuje na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, swego czasu grał również w Teatrze Telewizji.

Andrzej Sapkowski – pisarz fantasy. Urodzony 21 czerwca w Łodzi. Tam też mieszka do dziś i jest honorowym obywatelem miasta. Z wykształcenia jest ekonomistą. Karierę pisarza rozpoczynał jako tłumacz, zamieszczał też swoje opowiadania w miesięczniku „Fantastyka”. Sławę przyniosła mu słynna Saga o Wiedźminie, która jest dziś popularna także za granicą i została przetłumaczona na 15 języków. Jest też autorem Trylogii husyckiej, w której skład wchodzą książki „Narrenturm”, „Boży bojownicy” oraz „Lux perpetua”. Laureat wielu nagród literackich.

Andrzej Frycz Modrzewski – urodził się 20 września 1503 roku a zmarł w 1572 roku. Polski pisarz polityczny epoki renesansu, sekretarz królewski. Przez jakiś czas był duchownym, popełnił jednak wykroczenie, biorąc za żonę Jadwigę Kamieńską oraz podejmując działania reformatorskie. Jego książka o Kościele została uznana za heretycką i wpisano ją na listę ksiąg zakazanych. Najbardziej znanym dziełem jest rozprawa pt. „O poprawie Rzeczypospolitej”. Modrzewski był bardzo aktywnym działaczem politycznym. Jako pierwszy wystąpił z pomysłem zrównania wszystkich grup społecznych wobec prawa. Domagał się bardzo surowych kar za nawet najdrobniejsze przewinienia, takie jak kradzież. Pragnął również publicznych szkół i opieki państwa nad ubogimi.